Gradnja nezahtevnih objektov
Se sprašujete, kakšne so zakonske omejitve glede gradnje vrtne ute in ali je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje?
Brez soglasja soseda lahko postavljate skoraj vse na zakonsko določeni razdalji. Vendar, kar je bližje od 4 metrov, potrebuje soglasje. Vrtna lesena uta pa spada med nezahtevne gradbene objekte, za katere potrebujete gradbeno dovoljenje po hitrem postopku.
Kaj spada med enostavne in kaj med nezahtevne objekte?
Nezahtevni objekti
Gre za konstrukcijsko manj zahtevne objekte, za katere je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje. Ti objekti ne smejo imeti samostojnih priključkov na objekte gospodarske javne infrastrukture, ampak so lahko priključeni le na obstoječe objekte. Gradbeno dovoljenje za nezahtevne objekte se izda v skrajšanem postopku, pri katerem je stranka samo investitor. Sestavni del gradbenega dovoljenja je kopija prikaza lege objekta na zemljišču na zemljiškokatastrskem prikazu, ki je bil priložen zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja.
Nezahtevne objekte delimo na:
Objekti za lastne potrebe: V to kategorijo spadajo objekti, kot so drvarnica, garaža, steklenjak, uta, bazen, otroška igrala in podobno.
Ograje, škarpe in podporni zidovi: Sem sodijo različne vrste ograj, škarp in podpornih zidov, ki ne zahtevajo kompleksne gradbene obravnave.
Pomožni infrastrukturni objekti: Vključujejo pločnike, postajališča in podobno, ki služijo kot pomožna infrastruktura.
Pomožni kmetijsko-gozdarski objekti: To so objekti, kot so kmečka lopa, rastlinjak, silos, skedenj in podobno, ki se uporabljajo v kmetijski in gozdarski dejavnosti.
Začasni objekti: Sem sodijo objekti, kot so kiosk, objekt za oglaševanje in podobno, ki so postavljeni začasno ali za določeno obdobje.
Spominska obeležja: To vključuje objekte, ki so namenjeni spominskemu obeleženju določenih dogodkov ali oseb.
Prijavnice: Gre za manjše objekte, kot so prijavnice za različne namene.
Objekti za telekomunikacijsko opremo: Sem sodijo objekti, ki služijo kot nosilci za telekomunikacijsko opremo, kot so stolpi, antenski stebri in podobno.
Enostavni objekti
To so konstrukcijsko nezahtevni objekti, ki ne potrebujejo posebnega statičnega in gradbeno tehničnega preverjanja in niso objekti z vplivi na okolje. Gradnja enostavnega objekta se lahko začne brez gradbenega dovoljenja, vendar morajo biti postavljeni v skladu s pogoji, ki izhajajo iz prostorskih izvedbenih aktov.
Pri FIR3 vam nudimo strokovno svetovanje in izvedbo gradbenih projektov, vključno z gradnjo vrtne ute. Za več informacij ali zahtevajte brezplačno oceno, nas kontaktirajte danes!
Enostavne objekte delimo na:
Objekte za lastne potrebe: Sem spadajo objekti, ki služijo lastnim potrebam, kot so nadstreški, zbiralniki za kapnico, utrjena dvorišča in podobno.
Pomožne infrastrukturne objekte: Vključujejo različne infrastrukturne objekte, kot so cestni, železniški, letališki, žičniški, energetski objekti, telekomunikacijske antene, vodovodni priključki na javno vodovodno omrežje, pomožni objekti na mejnih prehodih, objekti za spremljanje stanja okolja ter vrtine ali vodnjaki za potrebe raziskav.
Pomožne obrambne objekte: Gre za objekte, ki služijo pomožnim obrambnim namenom.
Pomožne kmetijsko-gozdarske objekte: To so objekti, kot so čebelnjaki, gozdne učne poti, molzišča, krmišča, kašče, ograje za pašo živine in podobno, ki se uporabljajo v kmetijskih in gozdarskih dejavnostih.
Začasne objekte: Sem sodijo objekti, ki so postavljeni začasno ali za določeno obdobje.
Vadbene objekte: Vključujejo objekte, ki so namenjeni vadbi in rekreaciji.
Spominska obeležja: To so objekti, ki so postavljeni kot spominski znaki določenih dogodkov ali oseb.
Urbano opremo: Sem spadajo različni elementi urbane opreme, kot so klopi, smetnjaki, stojala za kolesa in podobno.