Naravni premazi za zaščito lesa
Varno in okolju prijazno zaščitite vaš les
Naravni premazi za les so odlična izbira za trajno zaščito pred vremenskimi vplivi in ohranjanje naravne lepote lesa. Vendar je pomembno izbrati premaze, ki so neškodljivi za okolje.
Kako izbrati in uporabljati naravne premaze za les?
Pred izbiro premaza preverite, ali je primeren za želeni namen. Priprava lesa vključuje temeljito čiščenje in brušenje za enakomeren nanos premaza. Premazi se nanašajo v izdatnih količinah, nato pa se obriše odvečen premaz.
Opozorilo pri izbiri premazov
Opozorilo pri izbiri premazov
Nekateri naravni premazi za les lahko škodujejo okolju. Na primer, če les premažemo z odpadnim oljem, lahko naredimo več škode kot koristi. Odpadno olje iz lesa v času dežja steče v zemljo in podtalnico ter nima bistvenega učinka za dolgotrajno zaščito lesa. Prav tako premazi iz olivnega olja premalo zaščitijo les, kar lahko privede do rasti gliv. Zato ni vsak naravni premaz primeren za zaščito lesa in okolja.
Priprava lesa in nanos naravnih premazov
Pred nanašanjem premaza mora biti les suh, čist in enakomerno zbrušen za enakomerno vpijanje. Priprava vključuje odstranitev maščob in prahu ter enakomerno brušenje površine. Premazi, ki vsebujejo olja, se nanašajo v izdatnih količinah. Po 20 minutah odvečen premaz obrišite, da preprečite lise. Oljni premazi se sušijo 24 ur, postopek pa je priporočljivo ponoviti za boljšo zaščito lesa.
Kateri so naravni premazi za les?
Balzami za les. Ta visoko kvalitetni premaz je primeren tudi za zaščito lesa. Njegova posebnost je, da ga lahko uporabimo tudi za predmete, ki pridejo v stik z živili. Je enostaven premaz, vodoodporen predvsem pa 100 % narejen iz naravnih surovin.
Pasta za zaščito lesa. Narejena je iz čebeljega in rastlinskega voska ter olj. Ima možnost, da globinsko zaščiti les, predvsem pa ima dober oprijem na že premazanih površinah z olji.
Laneno olje.
Pridobivajo ga iz semen lanu, s tehniko hladnega in toplega stiskanja ter z ekstrahiranjem. Linolenska kislina je najpomembnejša sestavina, saj poskrbi za sušenje olja v kombinaciji z zrakom. Lanenemu olju ponavadi damo sredstva za pospeševanje sušenja, saj se laneno olje samo suši od 5 do 12 dni.Rustikal olje za les. To olje ima svilnat sijaj, je prijeten na dotik in nekako umirja les. Sestavljen je iz lanenega in tungovega olja, olja citrusov in pospeševalcev za sušenje. Ker ne vsebuje biocidov in je iz sestavljen iz naravnih rastlinskih obnovljivih surovin, je primeren tudi za notranjo zaščito lesa.
Antični vosek. Poznan je že iz obdobja renesanse, zato je ohranil ime Antični. Posebnost je, da les po nanosu tega voska ne izgubi svojega naravnega videza, predvsem pa je dobro zaščiten pred umazanijo in vlago. Za boljši sijaj ga poliramo z bombažno krpo.
Tikovo olje. Ta naravni premazi za les, so predvsem namenjeni za zunanje elemente iz lesa. Če želite dobro zaščititi svojo vrtno uto, fasado iz lesa, čoln ali nadstrešek, je tikovo olje dobra izbira.
Nekateri naravni premazi za les so lahko okolju zelo škodljivi.
Če les na primer premažemo z odpadnim oljem, naredimo okolju več škode kot koristi. Odpadno olje iz lesa v času dežja steče v zemljo in podtalnico, prav tako pa nima bistvenega učinka za dolgotrajno zaščito lesa. Naravni premazi za les iz olivnega olja, prav tako premalo zaščitijo les, čeprav so vodoodporen, ker pa je olje oljk sestavljen iz določenih hranil, lahko slej ko prej pričakujemo na lesu vidne znake rasti kakšnih gliv. Torej niso vsaki naravni premazi za les primeren za zaščito lesa in s tem okolja.